Az ametisztes felett megtaláltam a Mohs-tárót és annak meddőjét. Telis tele van rókalyukakkal , így szinte könnyű volt mintákat venni. Itt főleg ezüst bányászat történt régebben ami az ezüst másodlagos ásványaiban jelenhetett volna meg a meddőn , sajnos nagyító és fényképező nem volt nálam így csak a furákat vittem magammal. Ilyen volt, a kis darab szép mintázatú moha achát és még beazonosításra váró szürkés ásvány.
sajnos a fele az alap kőzet amin van a kalcedon. |
http://epa.oszk.hu/01400/01466/00012/pdf/banyaszattorteneti_EPA01466_2011_02_08LiffaAurl.pdf
valahogy elkeveredtem és a Nagy -orzó nem jött be, de a másik cél a Hasdát völgye bejött, szó szerint. Nekem egy az egyben a Nagybörzsönyi Rózsa hegyi tárók jutottak eszembe a sok szép egymást követő , de már beomlott tárókról. Rengeteg volt a beomlott bánya bejáró és nagyon szűk a völgy. Talán a meddő eltakarítását is csak a patakra bízták, mert ennyi kihordott meddőt már rég láttam. Regina felhívta a figyelmemet a fekete kiszivárgó mocsaras részre, de megfelelő eszköz miatt kimaradt az arany keresés. A Hasdát patak forrásánál ki a piros Rákóczi útra majd délnek a Zsófia bányánál egy kis medőzés utána a Kánya-hegy tetején lévő horpák, na ott már nincs mit lelni. Már harmadszorra jövök onnan el a , régebben nagy lelőhelynek számító platzról, üres kézzel. Innen az Adorján tető mellett a Fehér-hegyre menet gyönyörű butykásokat találtam, tenyérnyi darabokban.
Innen ismerős volt már a környék, le az ametiszteshez a Meleg oldalon és a Köves hegyen át Nyíribe. Megjegyzem, a Sebők rét be lett kerítve az állatoknak , karám szerűen.
És ami most van a Zempléni erdőkben az fantasztikus, az bolond, aki nem talál gombát. Pistabával ( gyerekes szülők tudják a Verdákból) lehet aratni a gombákat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése