2014. április 30., szerda

Harci nyomok Bystá-n. Bystei kalcedonok, achát golyók.


A legutóbbi emlékezetes Bysta-i túra után ,Szilveszter Ádámmal és Jan Holeckoval beszélgettem. Ők mondták, hogy azon a helyen ahol ők gyűjtöttek , ott achátok is vannak, kisebb, nagyobb gumóban.
Mivel én a hegy felől jöttem így a felső részét találtam meg ennek a lelőhelynek, most lejjebb mentem . Ott megtaláltam az achátos lelőhelyet, de mintha bombát robbantottak volna ott.
De kezdjük az elején.
Nagyapa öreg Schwalbéját felkészítettem a nagy útra, legalábbis szegénynek az......
Szerintetek , hogy néztek rám az úton? Na mindenki megbámult de a sityak se kutya.
.....utólag kiderült nekem is az lett.
Először Vilyvitány felé akartam menni ,a Tuti tipp felé, de megszántam a mocit és csak Kajata lett, ott az erdei úton át a határon, már teljesen jó kis utat építettek. A hegy tetején hagytam a mocit, jól álcázva, és gyalog megkerestem a narancssárga jelzésű utat. Menet közben rá jöttem, hogy a piros útról egyszerűen be lehet sétálni a Bysta felőli második patakig.



ezek a kövek a (új hátizsák) felöletükön szinte mindenütt kalcedon gömböcskékkel.



a fél patak oldal, kitudja hanyadszor átböngészve


A kép nem is nagyon adja vissza, de élőben a nagy kvarc tömb ami benne van az elég ritkán látható itt.

alul a gömböcök, felül a rombolás 








Ilyen gömböcök vannak a lenti részen , Amerikából láttam egy olyan videót ahol a patakból szedik ki a golyókat, azok bellül szép apró kristályos belsőt rejtenek. Itt szép kalcedonok vannak benne.

a gumók belseje sokféle lehet, ez is egy változata




2014. április 26., szombat

Nyíri, ametisztek

Kinéztünk az UAZ-al a bányavölgybe, de a kérdéses ametiszteket most se leltük, visszafelé benéztünk az ametisztes helyre ott most csak olyan nagyobb kristályos ametisztet találtunk, ami már rég óta a föld felszín közelébe, netán a napfényen lehetett, mert nagyon világosak voltak.







2014. április 23., szerda

Veresvágási opálok, Cervenica-Dubnik

Na ezt állja meg valaki
Régóta szerettem volna elnézni Európa legnagyobb nemesopál lelőhelyére.
Előző év szeptembere óta egy műszakban elkezdődött ismét a nemesopál bányászat a Wilhelm bányarészben (legalábbis a tulajdonosi honlap ezt hirdeti ) Így ez ma Európa egyetlen működő nemesopál bányája.
 A Dubniki nemesopál azért egyedülálló, mert mind a 3 szín jellemzi az irizálásában (kék, piros, zöld) ami az Ausztrál opálokra nem jellemző.
Nagyon nehéz , főleg ilyen picurkákat fotózni.

 Amikor a Prágai út előtt Reginától kölcsön kaptam egy Cseh és Szlovák lelőhely leírásos könyvet, akkor találtam egy részt Dubnik-ról. A leírás azt írja le, hogy a József táró mellett , és ott a patakban szépeket lehet még találni.
Ez nagyjából igaz, de óriás példányokra senki se számítson, a túlnyomó rész az tejopál, kis nemesopálok viszont benne vannak még a pakliban.
Azért innen van a  legnagyobb idáig gyűjtött nemesopálom.
Apró irizáló opálok

Húsvétot általában Nyíriben töltjük, így onnan 50 km a táv torony egyenest fel északnak a kertek alatt,
nagyon egyszerű út ,Hollóháza mellett Skárosnak menvén.
KÖSZÖNET A TÁRÓS KÉPEKÉRT SZILKÓNAK, én ezeket a táró bejáratokat nem is láttam, nem hiába ő már csípőből megtalálja ezeket a helyeket.
A környék természetesen agyba főbe fel van túrva, mindenütt bánya bánya hátán, és most 2013 szeptemberében a Wilhelm bányát ismét megnyitották. Tehát ez a mai Európa egyetlen működő nemesopál bányája.









Ezt se láttam









A bányába általában, mármint ami nyitott, csak tejopálok vannak, vagy még az se, mivel a környéken élők gyakran megélhetési bányászatot folytatnak ott. Az út mentén árulják portékáikat, de ezek se különbek azoknál a kis daraboknál amiket amúgy is lehet találni a meddőkön.
No meg ilyenek is vannak:
ami be is van omolva, és ki van betonozva a fala.

Itt sok tejopál gyűjthető, de gondolom nem ez lesz a fő célpont

Én a patakban végignéztem, mert jobban lehet látni a nemesopált, meg ott talán kevesebben nézték meg,  és tényleg csak a patakban találtam nemesopált.

nekem háttal van a kis patak , itt is érdemes keresgélni, de ez védett terület. Tehát ha ránk szólnak azt joggal teszik!


Az első tejopált valaki otthagyta, mintha Korim Lacinak az ajándékait találtam volna meg, ő szokott kiszögeléseken ilyeneket hagyni :)






Ez egy érdekes tejopál, mert ha kiszárad akkor teljesen fehér lesz, ha benedvesíted akkor meg üvegopál lesz. József táró patak felőli meddőjéről. 

Szépen irizáló foltok


Visszafelé nem volt olyan sima az út, a határ közelében elkapott egy hatalmas jégeső, jó sötét volt minden. Így az egyik leágazásnál rossz irányba fordultam és mikor már észrevettem Herlánynál , a szép hús opálok lelőhelyénél , találtam magam fenn a hegyen.


Én elfogok menni biztos még párszor, Szilkó példája mutatja, hogy ő teljesen más helyeken volt mint én, olyan helyeket látott, amit érdekesnek látok, de nem láttam. Pedig egy helyre mentünk, csak egy nap eltéréssel.

Ami kézenfekvő kérdés az az, hogy mi van azzal a tiltó táblával a bejegyzés legelejéről. Na az van, és többen is akik ott voltak alap súrlódásokat említettek, de komoly elzárásos, vagy pénzbeli büntetésről nem hallottam. Megmondom őszintén, én egy két fiatal városi látogatón kívül , senkivel se találkoztam. Az lehet, hogy a húsvét előtti időpont miatt, de senkit se érdekelte az ottlétem, természetesen én se prezentáltam magamat reflektor fényben, de kerültem a nyílt helyi gyűjtést.
Itthon nagyítóval megnéztem és lekezeltem a köveket, így sokkal több nemesopált találtam, mint az elején feltételeztem.